لوگو اسب زر

نازل کارواش

نازل کارواش
نازل کارواش

یکی از قطعات مهم صنعتی در حوزه کارواش نازل کارواش است که برای شستشوی قطعات صنعتی، نظافت کارخانجات و کارگاه‌ها و …  مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه کوچک نقش مهمی در کارایی سیستم کارواش دارد و نگهداری اصولی آن مهم است. نازل‌ها در انواع مختلفی و با استفاده از مصالح متنوعی ساخته می‌شوند.

یکی از بخش‌های مهم دستگاه واترجت با کارواش صنعتی هم  نازل است که در این مقاله از سایت اسب زر می‌خواهیم شما را به طور کامل با این قطعه کاربردی آشنا کنیم.

کاربرد نازل کارواش چیست؟

همانطور که گفتیم نازل بخش مهمی در یک کارواش به حساب می‌آید.

نوع نازلی که در کارواش صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، نحوه خروج آب از دستگاه و سطح پوشش آن را نشان می‌دهد، به همین علت انتخاب یک نازل کارواش مناسب هنگام استفاده برای یک کاربرد خاص بسیار مهم است تا عملیات شستشو با کیفیت بالا و سرعت مناسبی انجام شود.

برای بعضی از کاربردهای خاص واترجت یا همان کارواش صنعتی، نیاز به نازل‌های مشخصی داریم، برای مثال سندبلاست کردن با استفاده از جت واتر تنها باید توسط نازل مخصوصی صورت بگیرد. در عملیات شستشو مبدل حرارتی یا لوله‌ها هم از نازل‌های خاصی استفاده می‌شود که به خاطر شکل آن امکان حرکت نازل در لوله فراهم شود.

 نازل‌ کارواش قطعه‌ای است که به انتهای لانس متصل می‌شود. نازل‌ها بدین صورت عمل می‌کنند که سطح مقطع را کاهش داده و موجب ثابت ماندن فشار بالای آب می‌شوند، در نتیجه سرعت کاهش فشار آب را افزایش می‌دهند. نازل‌ها باید آلیاژ با کیفیت داشته باشند تا از استحکام مناسبی برخوردار شوند. قطعا یکی از خدمات نظافت صنعتی همین کارواش‌ها هستند در نتیجه سلامت و کیفیت قطعات آن‌ها مثل نازل در نتیجه کار بسیار تاثیرگذار است.

با انواع نازل کارواش آشنا شوید

 

با انواع نازل کارواش آشنا شوید

 

نازل با توجه به کارکردی که دارند دارای انواع مختلفی است که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

·        نازل معمولی

این نازل‌ها به نام‌های سوزنی، ساده و گردپاش هم معروف هستند. نازل معمولی آب را به صورت متمرکز و با فشار می‌پاشاند. با استفاده از این نازل‌ها قدرت پاشش به حداکثر خواهد رسید اما چون سطح پوشش کم است، شستشو کمی وقت‌گیر خواهد بود. نازل‌های صفر درجه آلودگی‌های عمیق با سطح کم را به بهترین شکل تمیز می‌کنند.

·        نازل کاردکی

نام دیگر این نازل کارواش تیغه‌ای است که آب را به شکل کاردک و با زاویه می‌پاشد و سطح بالاتری را هم از لحاظ شستشو پوشش خواهد داد. کار با این نازل سرعت را بالا برده اما قدرت پوشش را کاهش می‌دهد، به همین علت برای کندن آلودگی‌هایی که عمق زیادی دارند، مناسب نخواهد بود.

کاردک بر اساس زاویه پاشش، انواع مختلفی دارد. درجه زاویه پاشش در این ناظر به صورت ۱۵ ،۲۵، ۳۰ ،۴۰ و ۶۵ وجود دارد که هر چه این زاویه کوچکتر باشد سطح پوشش کمتر و قدرت نازل بیشتر می‌شود.

·        نازل چرخشی یا دوار

این نازل برای شستن سطوح بسیار کثیف، با فشار متمرکز دورانی استفاده می‌شود. این قابلیت به علت قدرت بالا و سطح پاشش زیاد است. به وسیله این نازل، آب با دمای ۵۰ تا ۱۰۰درجه را هم می‌توان برای نظافت استفاده کرد. نازل‌های پیشرفته قابلیت تنظیم سرعت چرخش دارند. این نازل کارواش از جنس استیل ساخته شده است.

·        نازل قابل تنظیم

این نازل‌ها این قابلیت را دارند که زاویه پاشش آب را تغییر دهند. تغییر زاویه پاشش توسط چرخاندن قطعه مورد نظر روی نازل انجام می‌شود.

·        نازل لوله بازکن

این نوع نازل برای شستشو و باز کردن لوله‌های فاضلابی استفاده می‌شود.

·        نازل واتر سندبلاست برنجی

از این نازل کارواش برای سندبلاست استفاده خواهد شد. نحوه کار این مدل با سایر انواع نازل متفاوت است. در این نازل یک ورودی برای ماسه وجود دارد چرا که این مدل با فشار آب و ماسه سطوح را تمیز می‌کند. توجه به ویژگی‌های نازل بر روی قدرت مکنده و دمنده بودن دستگاه تاثیرگذار است. این ورودی توسط یک شلنگ به جعبه ماسه متصل است. این نازل برای شستن و تمیز کردن سطوح زنگ زده صنعتی و ساختمانی هم بسیار گزینه مناسبی است.

·        نازل 25 درجه

مناسب‌ترین نازل برای کارواش خانگی در جهت نظافت محیط زندگی همین نازل است. پاشش آب آن زاویه ۲۵ درجه دارد. این نازل با پوشش مقطع وسیع‌تری امکان نظافت سطوح با سرعت بالاتری را فراهم  می‌کند و برای پاکسازی و شستشوی سطوح سقف، شیروانی و استخر پیشنهاد می‌شود.

تفاوت کارواش صنعتی و خانگی

 

تفاوت کارواش صنعتی و خانگی

 

همان طور که اشاره کردیم علاوه بر کارواش‌های صنعتی نمونه‌های خانگی هم وجود دارد که کار را برای بسیاری از افراد آسان کرده است. در هر دوی این کارواش‌ها قطعات و تجهیزات مکنده و دمنده وجود دارد اما در بعضی از قطعات با یکدیگر تفاوت دارند.

 برای مثال کارواش خانگی آب مورد نیاز را از منبع خود دستگاه یا بطور مستقیم از آب شهری استخراج می‌کند و سپس توسط الکتروپمپ فشار آن را افزایش  می‌دهد. کارواش‌های خانگی از پمپ‌های الکتریکی استفاده می‌کنند و در صورتی که نیاز به فشار بالاتر داشته باشند، می‌توانند از برق صنعتی سه فاز هم استفاده کنند.

در منبع تغذیه از اتصالات و شیلنگ‌های فشار قوی استفاده می‌شود که مقاومت بسیار خوبی هم دارند. قطعا این نوع کارواش‌ها از قسمت‌های جذاب خدمات نظافت صنعتی هستند.

سخن آخر

به طور کلی نظافت در زندگی تک تک ما نقش مهمی دارد. کارواش‌ها نیز یکی از مراکزی هستند که مشتریان زیادی داشته و با قطعات و تجهیزاتی که دارند، برای تمیز کردن سطوح مختلف می‌توانند کاربردی باشند. نازل کارواش هم جزء قطعاتی است که نقش بسزایی در کیفیت کار کارواش دارد.

کارواش تنها برای ماشین خلاصه نخواهد شد بلکه  شما می‌توانید با استفاده از کارواش‌های صنعتی مناسب، بسیاری از سطوح موردنظر خود را تمیز کنید. در حال حاضر کاروا‌ش‌های خانگی بسیار کاربرد دارند و افراد بدون صرف وقت و هزینه می‌توانند در خانه ماشین خود یا سطح موردنظر را تمیز نمایند.

برای اینکه بتوانید اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید و یا پاسخ سوالات خود را بگیرید، کافی است با کارشناسان ما در سایت اسب زر ارتباط برقرار کنید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *