لوگو اسب زر

دستگاه واترجت

اطلاعات تماس
دستگاه واترجت
دستگاه واترجت

دستگاه واترجت چیست؟ چه استفاده‌ای از این دستگاه می‌توان کرد و هزاران سؤال دیگر وجود دارند که در خصوص این محصول می‌تواند مطرح شود. در ادامه این مقاله که توسط تیم اسب زر تهیه و تنظیم شده است، سعی کرده‌ایم تا به این سؤال پاسخ دهیم.

دستگاه واترجت چیست؟

معمولاً هر مهندسی و هر فردی که در حوزه صنعت مشغول به فعالیت باشد، دستگاه واترجت را به خوبی می‌شناسد و حتی تا حدودی با مزیت‌ها و کاربرد‌های آن نیز آشنا است. دستگاه واترجت با استفاده از آب معمولی می‌تواند جریان آبی با فشار بسیار قوی را به وجود بیاورد که حتی قدرت برش دادن اجسام و فلزات را نیز دارد.

کاربرد‌های دستگاه‌های واترجت

کاربرد‌های دستگاه‌های واترجت

همان طور که گفته شد این مدل از دستگاه می‌تواند آب را با فشار قوی به سمت بیرون پمپاژ کن و همین فشار قوی آب می‌تواند تا حدی زیاد شود که قادر به برش دادن مواد مختلف و حتی فلزات باشد. در این قسمت به کاربرد‌های مختلف این دستگاه به صورت جزئی‌تری نگاه می‌کنیم و سعی می‌کنیم تا با ان‌ها آشنا شویم.

۱-تمیز کردن نیمکت و میز‌ها

در خیابان‌ها شاهد نیمکت‌ها و میز‌های سنگی، چوبی و سیمانی زیادی هستیم که برای نشستن افراد در مسیر‌های پاساژ‌ها و یا پارک‌ها ساخته شده‌اند. این میز و نیمکت‌ها دائماً در معرض دوده‌های ماشین‌ها، آلودگی‌ها، گل و لای و باد و باران هستند و حداقل به صورت چند هفته یک بار نیاز است تمیز شوند. بهترین کار استفاده از دستگاه واتر جت است، زیرا می‌تواند در مدت زمان کمی، سطوح زیادی را با کیفیت بالا تمیز کند.

۲-تمیز کردن پیاده رو‌ها

دومین مورد در خصوص تمیز کردن پیاده‌ها و همچنین کف خیابان‌ها است. این قسمت‌ها معمولاً به دلیل ساییدگی لاستیک‌های اتومبیل‌ها و یا دوچرخه‌ها و همچنین دارای مقادیر زیادی از لاستیک هستند. با دستگاه واترجت می‌توان به سادگی با استفاده از فشار آب و شوینده‌ها، آن‌ها را تمیز کرد.

۳-برش مواد

همان طور که در قسمت قبلی نیز گفته شد، دستگاه ‌های واترجت می‌توانند به دلیل فشار مواد زیادی که دارند، مواد مختلفی را برش دهند. معمولاً انواع موادی که در صنعت با این دستگاه ‌ها برش داده می‌شود، فلزات، کامپوزیت، چرم، شیشه و حتی سنگ هستند. به سادگی می‌توان با دستگاه ‌های واترجت، این مواد و متریال‌ها را به هر شکل و فرمی که دوست داریم، برش دهیم، و حتی هیچ گونه لبه‌ای نیز بر روی این مواد در هنگام برش دادن به وجود نیاوریم.

مزیت‌های استفاده از دستگاه واترجت

کاربرد‌های کلی این دستگاه را در قسمت قبلی مشاهده کردیم. اما مزیت‌های این دستگاه چیست و چگونه این مزیت‌ها می‌توانند سبب راحتی بیشتر کار‌های ما شوند؟

۱-تعیین پردازش‌های خاص

اولین مورد در خصوص تعیین پردازش‌های خاص در تمام انواع مواد است. در واقع برای برش با دستگاه واترجت هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد و به سادگی می‌توانید در تمام زوایا، برش‌های دلخواه خود را بر روی متریال‌ها ایجاد کنید.

۲-نیروی جانبی بسیار کم

دومین مورد در خصوص نیروی جانبی است که ایجاد می‌شود. این نیروی جانبی در هنگام کار با این دستگاه، بر روی قطعه مورد نظر بسیار کم است و به متریال مورد نظر ما آسیبی نمی‌رساند.

۳-مقرون به صرفه

مقرون به صرفه بودن پردازش با این دستگاه به چند دلیل است. زمانی که از دستگاه واترجت استفاده می‌کنید، باید بدانید که سرعت برش زیاد بوده، بازدهی کار بالا است و زمان و هزینه کمی نیز برای کار صرف می‌شود. این عوامل در کنار هم، سبب مقرون به صرفه شدن برش با دستگاه واترجت می‌شوند.

۴-عدم نیاز به پردازش ثانویه

دومین مورد در خصوص عدم نیاز به پردازش ثانیه متریال‌ها است. این مواد به نوعی با دستگاه واترجت پردازش شده و برش داده می‌شوند که دیگر احتیاجی به پردازش مجدد برای از بین بردن لبه‌های آن‌ها وجود ندارد. همین موضوع هم در زمان و هم در هزینه‌ها صرفه‌جویی بسیار می‌کند.

۵-امکان برش مواد بسیار سخت

مواد بسیار سخت همچون سنگ‌های مرمر، فولاد‌های ضد زنگ، گرانیت و موادی که به سختی قابل برش دادن هستند را می‌توان با استفاده از انواع دستگاه ‌های واترجت به سادگی و به راحتی برش داد.

عوامل مؤثر بر کیفیت برش واترجت

عوامل مؤثر بر کیفیت برش واترجت

حالا که در خصوص مزیت‌های استفاده از دستگاه واترجت و همچنین کاربرد‌های کلی این دستگاه، مطالعه کردیم؛ بهتر است به عواملی که می‌توانند بر روی کیفیت اصلی برش‌های حاصله با واترجت تأثیرگذار باشند نیز مطالب و مسائلی را عنوان کنیم.

به طور کلی ۵ عامل در این زمینه وجود دارند که هر کدام از آن‌ها نیز می‌توانند به نوبه خود اهمیت بسیار زیادی داشته باشند. این عوامل عبارت هستند از:

*فشار پمپ

*فاصله نازل تا سطح مواد

*قطر دهانه نازل

*فشار برش تولید شده از واترجت

*میزان تغذیه سر برش

فردی که اپراتور انجام برش‌ها با دستگاه واترجت باشد، می‌داند که توجه به این چند عامل تا چه حدی می‌تواند در نتیجه کارش، مدت زمانی که صرف انجام کار می‌کند و… تأثیر داشته باشد. به همین دلیل نیز است که معمولاً توجه به عوامل مؤثر بر کیفیت کار این دستگاه ‌ها را در اولویت اولیه و ابتدایی خود قرار می‌دهند.

معایب برش واترجت

دستگاه واترجت در استفاده به عنوان پاکسازی‌کننده و شستشو دهنده که معایب آن چنان زیادی ندارد، اما اگر از این دستگاه به عنوان یک دستگاه برش استفاده شود، معمولاً معایبی متوجه نتیجه کار خواهد بود که طی شرایط خاصی نیز به وجود می‌آید:

۱-سرعت برش کم

در مقایسه با سنگ فرز و دیگر روش‌های برش، این روش دارای سرعت کمی در برش دادن است و به همین دلیل در صورت استفاده از آن در مقیاس‌های بزرگ، امکان بروز مشکلات زیادی وجود دارد.

۲-صدای زیاد

نکته بعدی نه در خصوص صدای موتور دستگاه واترجت، بلکه در خصوص صدای زیاد آب خروجی از دستگاه است. این صدا می‌تواند بسیار زیاد باشد که برای گوش‌ها ضرر دارد.

۳-نیاز به قدرت اتصال الکتریکی بالا

مورد بعدی در خصوص نیاز به قدرت اتصال الکتریکی بالا است که در همه جایی امکان‌پذیر نیست.

جمع‌بندی

دستگاه واترجت به دلیل ساختار خاص و فوق‌العاده‌ای که دارد، می‌تواند گزینه بسیار مناسبی برای استفاده به عنوان یک دستگاه برش و یا یک دستگاه پاک‌کننده محیط باشد. این دستگاه ‌ها قیمت‌های مختلف و متفاوتی دارند که معمولاً بر اساس منبع تغذیه آن‌ها، اندازه و ابعاد دستگاه ‌ها و همچنین برند تولید‌کننده آن‌ها، می‌تواند متفاوت باشد. اما به طور کل اگر به دنبال خرید محصولات مربوط به خدمات نظافت صنعتی هستید، خرید کردن از فروشگاه‌های معتبری همچون اسب زر را در اولویت کاری خود قرار دهید.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.