لوگو اسب زر

انتقال مواد پودری با باد

اطلاعات تماس
انتقال مواد پودری با باد
انتقال مواد پودری با باد

امروزه استفاده از نیروی باد برای جابجایی و انتقال مواد پودری و سبک وزن در صنایع گوناگون افزایش چشم گیری یافته است. انتقال مواد پودری با باد که اصطلاحا انتقال پنوماتیک نیز نامیده می شود، مزیت های بسیاری دارد که از جمله این مزیت ها می توان به عدم ایجاد آلودگی در خطوط انتقال مواد پودری اشاره کرد. در گذشته برای جابجایی مواد پودری و دانه ای روش های مکانیکی مورد استفاده قرار می گرفت. این امر موجب پخش ذرات پودری در هوا و اتلاف آن ها می شود. در این مقاله قصد داریم تا شما را با روش های منتقل کردن مواد پودری با کمک باد و مزیت های این روش آشنا کرده و بهترین شرکت در زمینه خرید و فروش دستگاه های پنوماتیک را به شما معرفی کنیم.

طبقه بندی انواع روش های انتقال مواد پودری با باد

طبقه بندی انواع روش های انتقال مواد پودری با باد

در اصل برای انتقال مواد پنوماتیک دو روش کلی و اصلی وجود دارد. در این بخش، این روش ها را به صورت مختصر به شما معرفی خواهیم کرد.

  • انتقال مواد پنوماتیک با روش دمیدن

در حالت کلی در این روش از جریان هوای متراکم برای جابجایی مواد پودری و گرانولی استفاده می شود. این جریان هوای متراکم توسط دستگاه کمپرسور هوا تولید می گردد. این دستگاه شامل اجزایی مانند: مخزن نگهداری مواد˓ خطوط انتقال هوا و نیز کمپرسور یا همان دمنده هوا است. طراحی این سیستم ها به گونه ای است که مواد پودری و گرانولی ما بین مخزن نگهداری مواد و کمپرسور هوا قرار می گیرند˓ سپس با دمش هوا و ایجاد فشار مثبت هوا˓ مواد گرانولی به سمت مخزن به حرکت در می آیند. کاربرد این سیستم در صنایع مختلف بسیار رایج است و بیشتر برای جابجایی مواد با چگالی بالا، در مسیرهای طولانی مورد استفاده قرار می گیرند.

  • انتقال مواد پنوماتیک با روش مکیدن

سیستم مورد استفاده در این روش، مکنده صنعتی است. برخلاف روش دمش که با ایجاد فشار مثبت هوا کار می کند˓ در این روش فشار منفی هوا یا به عبارتی خلا نسبی ایجاد می شود. از این روش علاوه بر استفاده در خطوط صنعتی و کارخانه ها نظیر کارخانه های صنایع غذایی˓ برای ارائه خدمات نظافت صنعتی نیز استفاده می شود. در اصل کاربرد اصلی این نوع سیستم های انتقالی برای تمیزکاری و نظافت کارخانه ها و کارگاه های تولیدی است. حال آن که برای انتقال مواد پودری، نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت های انتقال مواد پودری با باد (روش پنوماتیکی)

مزیت های انتقال مواد پودری با باد (روش پنوماتیکی)

همان گونه که پیشتر نیز اشاره کردیم، روش انتقال مواد پودری با باد جایگزین بسیار مناسبی برای نوار نقاله های مکانیکی در نظر گرفته می شود. در این بخش به برخی از مزیت های مهم روش انتقال مواد پودری با باد اشاره می کنیم، که به شرح زیر است:

  • انتقال انواع مواد پودری و گرانولی با دانسیته بالا و پایین
  • قابلیت استفاده در صنایع مختلف، من جمله ساختمان سازی برای انتقال شن˓ ماسه˓ سیمان و…
  • جلوگیری از اتلاف و هدر رفتن مواد پودری و گرانولی
  • سرعت بالا جابجایی و انتقال موادو …

هم چنین شایان ذکر است که استفاده از این روش انتقال فقط محدود به مواد پودری و جامد نیست˓ بلکه امروزه دستگاه هایی طراحی شده اند که علاوه بر انتقال مواد پودری با باد˓ امکان جابه جایی مواد مایع را نیز توسط جریان باد امکان پذیر کرده اند.

انتقال مواد پودری با باد از نظر نظافت و بهداشت کار

در روش انتقال مواد پودری با باد و استفاده از سیستم های پنوماتیکی به جهت این که خطوط انتقال بسته هستند، لذا امکان انتقال آلودگی از محیط به مواد و برعکس یعنی از مواد به محیط وجود ندارد. همچنین در این روش امنیت و سلامت کارکنان نیز بهتر حفظ می شود. زیرا ذرات پودری در هوا پخش نمی شود. این مورد به خصوص در کارخانه هایی که انتقال مواد سمی و خطرناک در آن ها صورت می گیرد، بسیار دارای اهمیت است.

حفظ راحت دستگاه های مورد استفاده برای انتقال مواد پودری با باد

بر خلاف سیستم های مکانیکی این سیستم ها اجزا و قطعات کمتری دارند، لذا نگهداری آنها نیز آسان تر است. دستگاه های مکنده صنعتی به جهت این که تحرک پایینی دارند، میزان استهلاک و فرسوده شدن در آنها نیز کمتر است. علاوه بر این موارد، طریق نصب و راه اندازی این دستگاه ها نیز به مراتب بسیار ساده و آسان تر از دستگاه های مکانیکی در نظر گرفته می شود.

نتیجه گیری

اگر قصد خرید انواع دستگاه های پنوماتیکی برای مقاصد مختلف نظیر ارایه خدمات نظافت صنعتی و یا منتقل کردن مواد پودری با کمک باد را دارید˓ پیشنهاد ما به شما شما خرید از فروشگاه اسب زر است. همچنین کارشناسان شرکت آماده ارائه اطلاعات کافی در زمینه انواع سیستم های انتقال مواد پودری با باد به شما عزیزان هستند.

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.